Compact current transducer LEM HTB100-TP suitable for AC variable speed drives and static converters
Contact Now
working temperature : -40℃~+80℃
Current Range : 100A
Voltage - Supply : -12V~15V
Band Width : 50kHz
Bidirectional Current Detection : Support
Description : 100A Through Hole,39x14mm Current Sensors RoHS
Mfr. Part # : HTB100-TP
Model Number : HTB100-TP
Package : Through Hole,39x14mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: LEM
  • Certifications: EN 50178, CEI 61010-1
Technical Specifications
HTB 50-P, HTB 50-TP 50 A 150 A 12 ..15 V2.5 kV< 1 % of IPN< 1 % of IPN< 3 sDC .. 50 kHz- 40 .. + 80 C< 30 g
HTB 100-P, HTB 100-TP 100 A 300 A 12 ..15 V2.5 kV< 1 % of IPN< 1 % of IPN< 3 sDC .. 50 kHz- 40 .. + 80 C< 30 g
HTB 150-P 150 A 450 A 12 ..15 V2.5 kV< 1 % of IPN< 1 % of IPN< 3 sDC .. 50 kHz- 40 .. + 80 C< 30 g
HTB 200-P 200 A 500 A 12 ..15 V2.5 kV< 1 % of IPN< 1 % of IPN< 3 sDC .. 50 kHz- 40 .. + 80 C< 30 g
HTB 300-P 300 A 600 A 12 ..15 V2.5 kV< 1 % of IPN< 1 % of IPN< 3 sDC .. 50 kHz- 40 .. + 80 C< 30 g
HTB 400-P 400 A 600 A 12 ..15 V2.5 kV< 1 % of IPN< 1 % of IPN< 3 sDC .. 50 kHz- 40 .. + 80 C< 30 g