Hall effect current sensor LEM LT108-S7SP12 designed for precise DC AC and pulse current measurement
Contact Now
Description : Current Sensors RoHS
Mfr. Part # : LT108-S7/SP12
Model Number : LT108-S7/SP12
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: LEM
  • Certifications: UL 94-V0, EN 50178, IEC 61010-1
  • Material: Insulated housing
  • Origin: Not specified
  • Color: Not specified
Technical Specifications
Parameter Value Unit Notes
Primary Current (IPN)
Rated RMS Primary Current 100 A
Measuring Range 0 .. 150 A
Secondary Current (ISN)
Rated RMS Secondary Current 50 mA
Conversion Ratio (KN)
Ratio 1 : 2000
Power Supply (VC)
Voltage 12 .. 15 V ( 5 %)
Current Consumption 28 (@ 12V) + IS mA
Accuracy
Total Accuracy @ IPN, TA = 25C 0.6 %
Linearity < 0.1 % Typ
Electrical Offset Current @ IP = 0, TA = 25C 0.15 mA
Magnetic Offset Current @ IP = 0, overload 3 x IPN 0.10 mA 1)
Temperature Drift of IOE (-10C .. +70C) 0.20 0.64 mA
Dynamic Parameters
Response Time to 10% of IPN < 500 ns
Response Time to 90% of IPN < 1 s 2)
di/dt Follower Accuracy > 100 A/s
Bandwidth (- 3 dB) DC .. 100 kHz
General Parameters
Ambient Operating Temperature - 10 .. + 70 C
Ambient Storage Temperature - 25 .. + 80 C
Secondary Coil Resistance @ TA = 70C 32
Mass 73 g
Electrical Strength
AC Isolation Test Voltage RMS (50 Hz, 1 min) 3.52 kV 1)
Impulse Withstand Voltage (1.2/50 s) 6.5 kV
Minimum Creepage Distance (dCp) 10 mm 2)
Minimum Clearance Distance (dCl) 6 mm 3)
Comparative Tracking Index (CTI) (Group III a) 275
Mechanical Dimensions (mm)
Primary Through-Hole Diameter 20 mm
Mounting Holes 2 holes 5.4 mm