Contact Now
Description : Ultrasonic Receivers, Transmitters RoHS
Mfr. Part # : CUSA-TR60-06-2000-W68
Model Number : CUSA-TR60-06-2000-W68
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: CUI Devices
  • Material: Aluminum
  • Certifications: IP68, RoHS
Technical Specifications
ModelDescriptionOperating Voltage (48 kHz)FrequencyEcho Sensitivity (at 1 m)Sound Pressure Level (at 10 V, 30 cm, sine wave)Directivity (Horizontal at -6 dB)Directivity (Vertical at -6 dB)Capacitance (at 1 kHz)Detectable RangeResponse TimeImpedanceDimensionsWeightOperating TemperatureStorage Temperature
CUSA-TR60-06-2000-W68Ultrasonic Sensor150 Vp-p46.5 - 49.5 kHz (typ. 48 kHz)120 mV90 dB95 - 125 degree45 - 75 degree1,600 - 2,400 pF (typ. 2,000 pF)0.3 - 6.0 m1.8 ms3,000 15.5 x 9.0 mm3.32 g-40 - 80 C-40 - 85 C