Contact Now
Standby Current : -
working temperature : -
Current Range : 50A
Voltage - Supply : -
Sensitivity : -
Description : 50A Current Sensors RoHS
Mfr. Part # : BB-JC10F50-V
Model Number : BB-JC10F50-V
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Advantech-BB
  • Certifications: UL, CSA, CE, RoHS available
  • Type: Split-core Current Transducers/Sensors
  • Structure: All-in-one structure in a small size
  • Installation: In-house & any direction installable
Technical Specifications
Specification Details
Output Voltage 0~5V DC (average) / 0 ~ rated current, 7.5V DC limiter built-in
Maximum Allowable Current 100% (continuous), 150% (1 min.)
Accuracy/Linearity 2% FS. dynamic range 1:100 (50/60 Hz sinewave)
Output Ripple Voltage Within 5% of output voltage
Response Time 300 ms
Insulation Resistance DC500V / 100M or more (between core and output terminals)
Dielectric Strength AC 2000V / 1 min. (between core and output terminals)
Sensing Aperture 10mm (clamp-on type)
Latch/Unlatch Cycles About 150 times
Output Terminals 2 x M3-screw with terminal covers
Tightening Torque 0.3 Nm
Operating Conditions -20 ~ +50 C, 85% RH, No condensation
Storage Conditions -30 ~ +90 C, 85% RH, No condensation