Allegro ACS720KLATR15ABT hall effect current sensor ic optimized for three phase motor applications
Contact Now
working temperature : -40℃~+125℃
Current Range : 15A
Voltage - Supply : 4.5V~5.5V
Band Width : 120kHz
Current Terminal Resistance : 1mΩ
Response Time (tr) : 4us
Sensitivity : 90mV/A
Bidirectional Current Detection : Support
Description : 15A 90mV/A SOIC-16-300mil Current Sensors RoHS
Mfr. Part # : ACS720KLATR-15AB-T
Model Number : ACS720KLATR-15AB-T
Package : SOIC-16-300mil
Contact Now
Product Overview
The ACS720 is a high-accuracy, Hall-effect-based current sensor IC designed for industrial and consumer applications, particularly in motor control and power inverter stages. It offers high isolation with a reduced bill of materials due to its proprietary SOIC16W package. Operating from a single 5V supply, the ACS720 provides a 0-3V output swing with a stable 1.5V zero-current output, compatible with 3.3V ADCs. Its high PSRR effectively rejects noise in demanding environments. The device features dual, user-configurable fault functions (fast and slow) for short-circuit and overcurrent detection, with fault levels set via an external resistor divider. Integrated differential current sensing rejects external magnetic fields, simplifying board layout in 3-phase motor applications. The ACS720 boasts patented integrated digital temperature compensation for high accuracy over temperature and a low 1.0 m primary conductor resistance for minimal power loss.