Contact Now
  • 1
working temperature : -40℃~+150℃
Current Range : 50A
Voltage - Supply : 4.5V~5.5V
Current Terminal Resistance : 0.2mΩ
Band Width : 120kHz
Response Time (tr) : 3us
Sensitivity : 40mV/A
Bidirectional Current Detection : Support
Description : 50A 40mV/A PSOF-7 Current Sensors RoHS
Mfr. Part # : ACS780LLRTR-050B-T
Model Number : ACS780LLRTR-050B-T
Package : PSOF-7
Contact Now
Product Overview
The Allegro ACS780xLR is a fully integrated, automotive-grade linear Hall-effect current sensor IC designed for bidirectional AC and DC current sensing up to 100 A. It features a core-less, low-profile package with a small footprint and 200 internal conductor resistance for ultra-low power loss. The device offers high-precision measurements with factory programming for sensitivity and quiescent output voltage, enhanced by chopper-stabilized signal paths and digital temperature compensation. Its integrated shield technology provides high-level immunity to current conductor dV/dt and stray electric fields, making it ideal for high-side, high-voltage applications. The sensor outputs an analog voltage (VOUT) that varies linearly with the primary current (IP) and incorporates common-mode field rejection for optimal performance in the presence of interfering magnetic fields.
Product Attributes
  • Brand: Allegro MicroSystems
  • Package Type: 7-pin PSOF (suffix LR)
  • Certifications: AEC-Q100 automotive qualification
  • Lead Finish: 100% matte tin
  • Leadframe Material: Oxygen-free copper
  • Material Compliance: Lead (Pb) free
Technical Specifications
Feature/Model Bidirectional 50 A (ACS780LLRTR-050B-T) Unidirectional 0-50 A (ACS780LLRTR-050U-T) Bidirectional 100 A (ACS780LLRTR-100B-T) Unidirectional 0-100 A (ACS780LLRTR-100U-T) Bidirectional 150 A transient / 100 A continuous (ACS780KLRTR-150B-T) Unidirectional 0-150 A transient / 0-100 A continuous (ACS780KLRTR-150U-T)
Sensed Current (IP) 50 A 0 to 50 A 100 A 0 to 100 A 150 A (transient), 100 A (continuous) 0 to 150 A (transient), 0 to 100 A (continuous)
Sensitivity (Sens Typ.) 40 mV/A 60 mV/A 20 mV/A 40 mV/A 13.33 mV/A 26.66 mV/A
Internal Conductor Resistance 200 (typical)
Supply Voltage (VCC) 4.5 to 5.5 V (single supply)
Bandwidth (typical) 120 kHz
Output Rise Time (3.6 s) 3.6 s (in response to step input current)
Overcurrent Capability (IPOC) 285 A (TA = 25C, 1s on time)
Package Thermal Resistance (RJA) 18 C/W (mounted on Allegro evaluation board)
Peak-to-Peak Noise (VNOISEPP) 36 mV (X050B) 54 mV (X050U) 18 mV (X100B) 36 mV (X100U) 12 mV (X150B) 24 mV (X150U)
Nonlinearity (ELIN) -1 to 1 %
Electrical Offset Voltage (VOE(TA)) -10 to 10 mV (TA = 25C)
Total Output Error (ETOT(HT)) -3.25 to 3.25 % (TOP = 25C to 150C/125C)
Total Output Error (ETOT(LT)) -3.75 to 3.75 % (TOP = -40C to 25C)