Contact Now
working temperature : -40℃~+105℃
Current Range : ±2.5kA
Voltage - Supply : ±15V
Band Width : 25kHz
Bidirectional Current Detection : Support
Description : ±2.5kA Current Sensors RoHS
Mfr. Part # : HAT1500-S
Model Number : HAT1500-S
Contact Now
Current Transducer HAT 200 .. 1500-S
Product Attributes
  • Brand: LEM
  • Certifications: UL 94-V0, EN 50178: 1997, UL 508: 2010
  • Material: Insulating plastic case
  • Application Domain: Industrial
Technical Specifications
TypePrimary nominal rms current measuring range IPN (A)Primary current IPM (A)RoHS since date codeSupply voltage UC ( 5 %)Current consumption IC ( 15 mA)Insulation resistance @ 500 V DCOutput voltage Vout (Analog) @ IPN, RL = 10 k, TA = 25 COutput internal resistance RoutLoad resistance RLAccuracy @ IPN, TA = 25 C (excluding offset)Linearity error L (0 .. IPN)Electrical offset voltage VOE @ TA = 25 CHysteresis offset voltage VOH @ IP = 0, after an excursion of 1 x IPNTCVOE Temperature coefficient of VOE - 40 C .. + 80 CTCVOE Temperature coefficient of VOE + 80 C .. + 105 CTCVout Temperature coefficient of Vout (% of reading)Step response time tr to 90 % of IPNdi/dt accurately followedBW Frequency bandwidth (- 3 dB)Ambient operating temperature TAAmbient storage temperature TSMass m