Mfr. Part # : HAIS100-P
Model Number : HAIS100-P
Package : Through Hole
The LEM HAIS 50..400-P and HAIS 50..150-TP are current transducers designed for the electronic measurement of DC, AC, and pulsed currents with galvanic separation between the primary and secondary circuits. They offer a compact size, low power consumption, and a single +5V power supply, making them suitable for a wide range of industrial applications including variable speed drives, static converters, UPS, and power supplies for welding.
| HAIS 50-P/50-TP | 50 A | 150 A | -P / -TP | +(0.625IP/IPN) V | 2.5 0.025 V | 5 V (5 %) | 1 % of IPN | 0.5 % of IPN | 0.3 mV/K | <3 s | DC .. 50 kHz | -40 .. +85 C | 20 g (30 g for TP) |
| HAIS 100-P/100-TP | 100 A | 300 A | -P / -TP | +(0.625IP/IPN) V | 2.5 0.025 V | 5 V (5 %) | 1 % of IPN | 0.5 % of IPN | 0.3 mV/K | <3 s | DC .. 50 kHz | -40 .. +85 C | 20 g (30 g for TP) |