Linear current sensor IC Slkor ACS724LLCTR-30AB-T for current measurement in various applications
Contact Now
working temperature : -40℃~+150℃
Current Range : ±30A
Voltage - Supply : 5V
Current Terminal Resistance : 1.5mΩ
Band Width : 120kHz
Response Time (tr) : 4us
Sensitivity : 66.7mV/A
Bidirectional Current Detection : Support
Description : ±30A 66.7mV/A SOP-8 Current Sensors RoHS