Contact Now
Description : Vibration Sensors RoHS
Mfr. Part # : PC420AR-20-IS
Model Number : PC420AR-20-IS
Product Attributes
  • Brand: Wilcoxon Sensing Technologies (An Amphenol Company)
  • Origin: USA
  • Intrinsically Safe Parameters: 14 V < Uo < 30V, 20 mA < Io < 106 mA (linear supply only), Po < 0.75 W, Co < Ci + Ccable, Lo < Li + Lcable
  • Maximum Cable Length: 100 ft (31 m)
  • Ccable: 6 nF for 100 ft
  • Case Material: 316L stainless steel
  • Sealing: Hermetic
  • Sensing Element Design: PZT, shear
  • Mounting: 1/4-28 tapped hole (metric mounting available)
  • Output Connector: 2 pin, MIL-C-5015 style
  • Mating Connector: R6 type
  • Recommended Cabling: J9T2A
  • Accessories Supplied: SF6 mounting stud, calibration data (level 2)
Technical Specifications
Specification Details
Model Selection Guide Output Type: x (4-20 mA output type)
Full Scale: yy (full scale)
Full Scale Options: 05 = 5 g (49 m/sec); 10 = 10 g (98 m/sec); 20 = 20 g (196 m/sec)
Output, 4-20 mA Full scale, 20 mA, 5%
Frequency Response 10% 3 dB: 10 Hz - 1.0 kHz; 4.0 Hz - 2.0 kHz
Repeatability 2%
Transverse Sensitivity, max 5%
Power Requirements, 2-wire loop power Voltage at sensor terminals: 12 - 30 VDC
Loop Resistance (at 24 VDC, max) 600
Turn on Time, 4-20 mA loop <30 sec
Grounding Case isolated, internally shielded
Operating Temperature Range 40 to +85 C
Weight 162 grams
Output Connector Pinout Pin A: loop positive (+)
Pin B: loop negative ()
Ground: shell
Loop Resistance Calculation RL = (VDC power 10 V) / 0.020 A
RL (max resistance) & RL (minimum wattage capability) 20 VDC: 400 , 1/4 watt
24 VDC: 600 , 1/2 watt
26 VDC: 700 , 1/2 watt