Dual output acceleration sensor Amphenol PC420AR-10-DA loop powered for dynamic vibration monitoring
Contact Now
Description : Vibration Sensors RoHS
Mfr. Part # : PC420AR-10-DA
Model Number : PC420AR-10-DA
Product Attributes
  • Brand: Wilcoxon Sensing Technologies (An Amphenol Company)
  • Origin: USA
  • Certifications: ISO 9001 approved facility
  • Sensing Element: PZT ceramic / shear
  • Case Material: 316L stainless steel
  • Sealing: Hermetic
  • Output Options: Peak equivalent, true RMS, or true peak
  • Dynamic Output Signal: Derived from internal buffered amplifier
  • Powering: Loop powered (4-20 mA)
  • Accessories Supplied: SF6 mounting stud; calibration data (level 2)
Technical Specifications
Specification Details
Model Series PC420A-DA dual output series
Product Type Acceleration loop powered sensors with dynamic vibration output
4-20 mA Output Type R = RMS output, P = calculated peak output, TP = true peak output
4-20 mA Full Scale 05 = 5 g (49 m/sec), 10 = 10 g (98 m/sec), 20 = 20 g (196 m/sec)
Dynamic Output Type DA = acceleration, 100 mV/g
4-20 mA Output (Nominal) Full scale, 20 mA, 5%
Frequency Response (4-20 mA) 10 Hz - 1.0 kHz ( 10%), 4.0 Hz - 2.0 kHz ( 3 dB)
Repeatability (4-20 mA) 2%
Transverse Sensitivity (max) 5%
Dynamic Output Sensitivity 10% 100 mV/g
Dynamic Output Full Scale 20 g
Dynamic Output Frequency Response 2.5 Hz - 10 kHz ( 3 dB)
Amplitude Nonlinearity (max) 1%
Resonant Frequency (mounted, nominal) 25 kHz
Power Requirements (2-wire loop power) Voltage at sensor terminals: 12 - 30 VDC
Loop Resistance (max) at 24 VDC 700
Turn on time (4-20 mA loop) < 30 sec
Dynamic Output Bias Voltage +3.3 VDC, re: connector pin B
Dynamic Output Noise (equiv. g) 2.5 Hz - 10 kHz: 2 mg
Grounding Case isolated, internally shielded
Temperature Range 40 to +85C
Weight 162 grams
Mounting 1/4-28 tapped hole
Output Connector 3 pin, MIL-C-5015 style
Mating Connector R6G type
Recommended Cabling J9T3A (3-conductor shielded, yellow Teflon jacket)
Connections (3 pin connector) Pin A: loop positive (+)
Pin B: loop negative (), dynamic common
Pin C: dynamic output
Shell: ground
Dimensions 1.12" dia. x 2.80" (approx.)
Note on Loop Resistance: Maximum loop resistance (RL) can be calculated by: RL = (VDC power 10 V) / 20 mA. Minimum RL wattage is determined by: (0.0004 x RL). Lower resistance is allowed, greater than 10 recommended.