Contact Now
Description : Vibration Sensors RoHS
Mfr. Part # : PC420AP-20-DA
Model Number : PC420AP-20-DA
Product Attributes
  • Brand: Wilcoxon Sensing Technologies
  • Company: An Amphenol Company
  • Origin: USA
  • Certifications: ISO 9001 approved facility
  • Sealing: Hermetic
  • Case Material: 316L stainless steel
  • Output Type: 4-20 mA loop powered with dynamic vibration output
  • Sensing Element: PZT ceramic / shear
Technical Specifications
Specification Value
Model Series PC420A-DA
Output, 4-20 mA Full Scale 20 mA, 5%
Frequency Response (4-20 mA) 10% 3 dB: 10 Hz - 1.0 kHz; 4.0 Hz - 2.0 kHz
Repeatability (4-20 mA) 2%
Transverse Sensitivity (max) 5%
Dynamic Output Sensitivity 100 mV/g, 10%
Dynamic Output Full Scale 20 g
Dynamic Output Frequency Response 3 dB: 2.5 Hz - 10 kHz
Amplitude Nonlinearity (max) 1%
Resonant Frequency (mounted, nominal) 25 kHz
Power Requirements (2-wire loop power) Voltage at sensor terminals: 12 - 30 VDC
Loop Resistance (at 24 VDC, max) 700
Turn-on Time (4-20 mA loop) < 30 sec
Dynamic Output Bias Voltage +3.3 VDC, re: connector pin B
Dynamic Output Noise (equiv. g, 2.5 Hz - 10 kHz) 2 mg
Grounding Case isolated, internally shielded
Temperature Range 40 to +85C
Weight 162 grams
Mounting 1/4-28 tapped hole
Output Connector 3 pin, MIL-C-5015 style
Mating Connector R6G type
Recommended Cabling J9T3A (3-conductor shielded, yellow Teflon jacket)
Connections Function: loop positive (+)
Connector pin: A
Function: loop negative (), dynamic common
Connector pin: B
Function: dynamic output
Connector pin: C
Function: ground shell
yy (4-20 mA full scale): 05 = 5 g, 10 = 10 g, 20 = 20 g
DA: acceleration, 100 mV/g
Loop Resistance Calculation RL = (DC supply voltage 10 V) / 20 mA