dual output acceleration sensor Amphenol PC420ATP-10-DA for vibration data collection and trending
Contact Now
Description : Vibration Sensors RoHS
Mfr. Part # : PC420ATP-10-DA
Model Number : PC420ATP-10-DA
Product Attributes
  • Brand: Wilcoxon Sensing Technologies (An Amphenol Company)
  • Certifications: ISO 9001 approved facility
  • Material: 316L stainless steel (Case)
  • Sensing Element: PZT ceramic / shear
Technical Specifications
PC420A-DA Dual Output Series
Model Suffix Key Description
x (4-20 mA output type) R = RMS output, P = calculated peak output, TP = true peak output
yy (4-20 mA full scale) 05 = 5 g, 10 = 10 g, 20 = 20 g
DA Acceleration, 100 mV/g
General Specifications
Accessories Supplied SF6 mounting stud; calibration data (level 2)
Output, 4-20 mA Full scale, 20 mA, 5%
Frequency Response (4-20 mA) 10 Hz - 1.0 kHz ( 10%), 4.0 Hz - 2.0 kHz ( 3 dB)
Repeatability 2%
Transverse Sensitivity (max) 5%
Dynamic Output Sensitivity 10% 100 mV/g
Dynamic Output Full Scale 20 g
Dynamic Output Frequency Response 2.5 Hz - 10 kHz ( 3 dB)
Amplitude Nonlinearity (max) 1%
Resonant Frequency (mounted, nominal) 25 kHz
Power Requirements (2-wire loop power) Voltage at sensor terminals: 12 - 30 VDC
Loop Resistance at 24 VDC (max) 700
Turn on Time (4-20 mA loop) < 30 sec
Dynamic Output Bias Voltage +3.3 VDC, re: connector pin B
Dynamic Output Noise (equiv. g) 2.5 Hz - 10 kHz: 2 mg
Grounding Case isolated, internally shielded
Temperature Range 40 to +85C
Weight 162 grams
Mounting 1/4-28 tapped hole
Output Connector 3 pin, MIL-C-5015 style
Mating Connector R6G type
Recommended Cabling J9T3A (3-conductor shielded, yellow Teflon jacket)
Connections (3 pin connector)
Pin A Loop positive (+)
Pin B Loop negative (), dynamic common
Pin C Dynamic output
Shield Ground shell
Loop Resistance Calculation Notes
RL (max resistance) (VDC supply voltage 10 V) / 20 mA
RL (minimum wattage capability) (0.0004 x RL)
Example: 24 VDC Supply Max RL: 700 , Min Wattage: 1/2 watt