4-20 mA loop powered intrinsically safe sensor Amphenol PC420ATP-10-IS for industrial hazardous area
Contact Now
Description : Vibration Sensors RoHS
Mfr. Part # : PC420ATP-10-IS
Model Number : PC420ATP-10-IS
Product Attributes
  • Brand: Wilcoxon Sensing Technologies
  • Origin: USA
  • Company Affiliation: An Amphenol Company
  • Manufacturing Standard: Approved ISO 9001 facility
  • Case Material: 316L stainless steel
  • Sensing Element: PZT, shear
  • Output Type: 4-20 mA loop powered
  • Safety Parameters: 14 V < Uo < 30V, 20 mA < Io < 106 mA (linear supply only), Po < 0.75 W; Co < Ci + Ccable and Lo < Li + Lcable
  • Maximum Cable Length: 100 ft (31 m)
  • Ccable: 6 nF for 100 ft
  • Accessories Supplied: SF6 mounting stud (metric mounting available); calibration data (level 2)
  • Output Connector: 2 pin, MIL-C-5015 style
  • Mating Connector: R6 type
  • Recommended Cabling: J9T2A
Technical Specifications
Specification Details
Model Selection Guide PC420Ax-yy-IS
yy (full scale): 05 = 5 g (49 m/sec2); 10 = 10 g (98 m/sec2); 20 = 20 g (196 m/sec2)
Output, 4-20 mA Full scale, 20 mA, 5%
Frequency Response 10% 3 dB: 10 Hz - 1.0 kHz; 4.0 Hz - 2.0 kHz
Repeatability 2%
Transverse Sensitivity (max) 5%
Power Requirements (2-wire loop power) Voltage at sensor terminals: 12 - 30 VDC
Loop Resistance (1 at 24 VDC, max) 600
Turn on Time (4-20 mA loop) <30 sec
Grounding Case isolated, internally shielded
Operating Temperature Range 40 to +85 C
Weight 162 grams
Mounting 1/4-28 tapped hole
Connections Pin A: loop positive (+)
Pin B: loop negative ()
Ground: shell
Loop Resistance Calculation (RL) RL = (VDC power 10 V) / 0.020 A
Minimum RL Wattage Capability (at 24 VDC) 1/2 watt