Contact Now
  • 1
Description : DOF-3 Accelerometers RoHS
Mfr. Part # : ISC-IC400-0USB
Model Number : ISC-IC400-0USB
Package : DOF-3
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Thales InterSense
  • Origin: USA (implied by address)
  • Material: MEMS-based inertial technology
Technical Specifications
Specification Value
Degrees of Freedom 3 (Yaw, Pitch and Roll)
Angular Range Full 360 - All Axes
Maximum Angular Rate* 2000 per second
Minimum Angular Rate* 0 per second
Accuracy (RMS)* 1 in yaw, 0.25 in pitch & roll at 25C
Angular Resolution* 0.01 RMS
Max Update Rate 200 Hz
Minimum Latency 2 ms for RS-232 (PC host & OS dependent)
Prediction up to 50 milliseconds
Serial Rate 115.2 kbaud
Interfaces USB or RS-232 Serial
Size 1.44 in. x 1.09 in. x 0.55 in. (36.6 mm x 27.7 mm x 13.8 mm)
Weight 0.39 ounces (11 grams)
Cable Length USB 6 ft. (2 m), RS-232 15 ft. (4.572 m)
Power 6 VDC, 40 mA