Contact Now
Linear Range : 0mm~200mm
Voltage - Supply : 12V~30V
Description : 0mm~200mm Angle, Linear Position Measuring RoHS
Mfr. Part # : LZE-13-200-A-00-10-S
Model Number : LZE-13-200-A-00-10-S
Contact Now
Product Overview
The LZ-13 Series LVIT Miniature Linear Position Sensor is a through-bore inductive, contactless device designed for factory automation, part inspection, location automation, assembly machinery, and packaging equipment where space is a constraint and a superior stroke-to-body-length ratio is required. It offers nominal full-scale ranges from 2.5 to 300mm with an excellent stroke-to-length ratio, a 12.7mm (1/2 inch) stainless steel body, and a 1m cable. The 4.78mm (.188 inch) through-bore design prevents damage from mechanical overstroking. Key advantages include contactless operation, preventing internal wearout, and proprietary SenSet field adjustable range scaling.