Contact Now
Description : Vibration Sensors RoHS
Mfr. Part # : PC420AP-10-IS
Model Number : PC420AP-10-IS
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Wilcoxon Sensing Technologies
  • Origin: USA
  • Manufacturing Standard: ISO 9001
  • Case Material: 316L stainless steel
  • Sensing Element: PZT, shear
  • Output Type: 4-20 mA loop powered
  • Intrinsic Safety Parameters: 14 V < Uo < 30V, 20 mA < Io < 106 mA (linear supply only), Po < 0.75 W, Co < Ci + Ccable, Lo < Li + Lcable
  • Maximum Cable Length: 100 ft (31 m)
  • Ccable: 6 nF for 100 ft
  • Accessories Supplied: SF6 mounting stud (metric mounting available), calibration data (level 2)
  • Output Connector: 2 pin, MIL-C-5015 style
  • Mating Connector: R6 type
  • Recommended Cabling: J9T2A
Technical Specifications
Specification Value
Model Selection Guide Output Type: x (4-20 mA output type)
Full Scale: yy (e.g., 05 = 5 g, 10 = 10 g, 20 = 20 g)
Output, 4-20 mA Full scale, 20 mA, 5%
Frequency Response 10% 3 dB (10 Hz - 1.0 kHz), 4.0 Hz - 2.0 kHz
Repeatability 2%
Transverse Sensitivity (max) 5%
Power Requirements (2-wire loop power) Voltage at sensor terminals: 12 - 30 VDC
Loop Resistance (1 at 24 VDC, max) 600
Turn on Time (4-20 mA loop) <30 sec
Grounding Case isolated, internally shielded
Operating Temperature Range 40 to +85 C
Vibration Limit 250 g peak
Shock Limit 2,500 g peak
Sealing Hermetic
Weight 162 grams
Mounting 1/4-28 tapped hole
Connections Pin A: loop positive (+)
Pin B: loop negative ()
Ground Shell: ground
Loop Resistance Calculation (RL) RL = (VDC power 10 V) / 0.020 A
Minimum RL Wattage Capability 20 VDC: 1/4 watt (400 max)
24 VDC: 1/2 watt (600 max)
26 VDC: 1/2 watt (700 max)