Intrinsically safe 4-20 mA loop powered sensor Amphenol PC420ATP-20-IS for hazardous area monitoring
Contact Now
Description : Vibration Sensors RoHS
Mfr. Part # : PC420ATP-20-IS
Model Number : PC420ATP-20-IS
Contact Now
Wilcoxon Sensing Technologies PC420A-IS Series Intrinsically Safe 4-20 mA Loop Powered Sensors
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Wilcoxon Sensing Technologies (An Amphenol Company)
  • Origin: USA
  • Certifications:
    • Class I, Div 1 Groups A, B, C, D T3C Ta = 85C max
    • II 1 G Ex ia IIC T4 Ga -40C Ta +85C
  • Material: 316L stainless steel (case)
  • Sensing Element: PZT, shear
  • Sealing: Hermetic
  • Manufacturing Standard: ISO 9001 approved facility
  • Output Type: 4-20 mA loop powered
  • Intrinsic Safety Parameters:
    • 14 V < Uo < 30V
    • 20 mA < Io < 106 mA (linear supply only)
    • Po < 0.75 W
    • Co < Ci + Ccable
    • Lo < Li + Lcable
    • Maximum cable length: 100 ft (31 m)
    • Ccable: 6 nF for 100 ft
Technical Specifications
Specification Value
Model Series PC420A-IS
Output 4-20 mA
Output Type Options True RMS or Peak
Full Scale Output 20 mA, 5%
Frequency Response 10% 3 dB: 10 Hz - 1.0 kHz; 4.0 Hz - 2.0 kHz
Repeatability 2%
Transverse Sensitivity (max) 5%
Power Requirements 2-wire loop power
Voltage at Sensor Terminals 12 - 30 VDC
Loop Resistance (max at 24 VDC) 600
Turn on Time (4-20 mA loop) <30 sec
Grounding Case isolated, internally shielded
Operating Temperature Range 40 to +85 C
Case Material 316L stainless steel
Mounting 1/4-28 tapped hole (metric mounting available)
Output Connector 2 pin, MIL-C-5015 style
Mating Connector R6 type
Recommended Cabling J9T2A
Connector Pin A Function Loop positive (+)
Connector Pin B Function Loop negative ()
Connector Shell Function Ground
Accessories Supplied SF6 mounting stud (metric mounting available); calibration data (level 2)
Loop Resistance Calculation (RL) RL = (VDC power 10 V) / 0.020 A
Minimum RL Wattage Capability (example at 24 VDC) 1/2 watt