Durable Autonics BWC40-18HD Sensor with Built In Interference Protection and Easy Installation Mode
Contact Now
Description : Accelerometers RoHS
Mfr. Part # : BWC40-18HD
Model Number : BWC40-18HD
Contact Now
Product Overview
The BWC Series Cross-Beam Area Sensor offers a minimized blind zone through a 3-point cross-beam netting method, providing a long sensing distance of 1 to 7 meters. It features a wide selection of 14 models with varying optical axis counts (4 to 20), optical axis pitches (40mm, 80mm), and sensing widths (120mm to 1,040mm). Designed for ease of installation with a dedicated installation mode, this sensor includes built-in interference protection and a self-diagnosis function. The self-diagnosis output monitors front screen contamination and optical axis obstruction, providing status information to external equipment. High luminance indicators on the emitter and receiver ensure easy status checks from various angles and distances. The BWC80-14HD model meets KRS Korean Railway Standards. Its robust IP67 protection structure makes it suitable for diverse environments, including use as an obstacle detecting sensor for subway platform screen doors (PSD).
Product Attributes
  • Brand: BWC Series
  • Protection Structure: IP67 (IEC standard)
  • Material: Case: Aluminum, Sensing part and indicator: Acrylic
  • Cable: 5mm, 4-wire, 300mm, M12 connector
  • Accessory: Bracket A (4), Bracket B (4), Fixing bolt (8)
  • Approval: Korean Railway Standards - KRS SG 0068
Technical Specifications
Sensing type Through-beam type
Sensing distance 1.0 to 7.0m
Sensing target Opaque material of min. 50mm Opaque material of min. 90mm
Optical axis pitch 40mm 80mm
Number of optical axes 4/10/12/16/18/20 14
Sensing height 120 to 760mm 1,040mm
Beam pattern 3-point cross-beam netting type
Response time Max. 50ms
Power supply 12-24VDC 10% (ripple P-P: max. 10%)
Current consumption Max. 100mA
Light source Infrared LED (850nm modulated)
Operation mode Light ON / Dark ON Light ON / Dark ON Light ON / Dark ON Light ON / Dark ON
Control output NPN open collector output Load voltage: max. 30VDC Load current: max. 100mA (self-diagnosis output: max 50mA) Residual voltage: max. 1VDC
Protection circuit Reverse power polarity, output short over current protection circuit
Insulation resistance Over 20M (at 500VDC megger)
Synchronization type Timing method by synchronous cable
Interference protection Interference protection by frequency changing setting
Noise immunity 240V the square wave noise (pulse width: 1) by the noise simulation
Dielectric strength 1,000VAC 50/60Hz for 1 min
Vibration 1.5mm amplitude at frequency of 10 to 55Hz (for 1 min) in each X, Y, Z direction for 2 hours
Shock 500m/s (approx. 50G) in each X, Y, Z direction for 3 times
Environment Ambient illumination Ambient light: max. 100,000lx (received light side illumination)
Environment Ambient temperature -10 to 55, storage: -20 to 60
Environment Ambient humidity 35 to 85%RH, storage: 35 to 85%RH