Contact Now
Description : Accelerometers RoHS
Mfr. Part # : BWC80-14HD
Model Number : BWC80-14HD
Contact Now
Cross-Beam Area Sensor
The Cross-Beam Area Sensor offers a minimized blind zone through a 3-point cross-beam netting method, enabling long sensing distances from 1 to 7 meters. It provides a wide range of model choices with varying optical axis counts (4 to 20), optical axis pitches (40, 80mm), and sensing widths (120 to 1,040mm). Features include an installation mode for easy setup, built-in interference protection, and a self-diagnosis function that monitors front screen contamination and optical axis obstruction, providing status information to external equipment. High luminance indicators on the emitter/receiver ensure easy status checks from various angles and distances. The sensor is suitable for Korean Railway Standards (BWC80-14HD meets KRS conditions) and is utilized in diverse environments, such as an obstacle detecting sensor for subway platform screen doors (PSD).
  • Brand: BWC Series
  • Certifications: KRS SG 0068 Approval
  • Material: Case: Aluminum, Sensing part and Indicator: Acrylic
  • Cable: 5mm, 4-wire, 300mm, M12 connector
  • Light Source: Infrared LED (850nm modulated)
Model BWC40- H BWC40- HD BWC80-14H BWC80-14HD Specification
Sensing type Through-beam type
Sensing distance 1.0 to 7.0m
Sensing target Opaque material of min. 50mm Opaque material of min. 90mm Opaque material of min. 90mm
Optical axis pitch 40mm 80mm
Number of optical axes 4/10/12/16/18/20 4/10/12/16/18/20 14 14
Sensing height 120 to 760mm 120 to 760mm 1,040mm
Beam pattern 3-point cross-beam netting type
Response time Max. 50ms
Power supply 12-24VDC 10% (ripple P-P: max. 10%)
Current consumption Max. 100mA
Operation mode Light ON Dark ON Light ON Dark ON
Control output NPN open collector output Load voltage: max. 30VDC Load current: max. 100mA (self-diagnosis output: max 50mA) Residual voltage: max. 1VDC
Protection circuit Reverse power polarity, output short over current protection circuit
Insulation resistance Over 20M (at 500VDC megger)
Synchronization type Timing method by synchronous cable
Interference protection Interference protection by frequency changing setting
Noise immunity 240V the square wave noise (pulse width: 1) by the noise simulation
Dielectric strength 1,000VAC 50/60Hz for 1 min
Vibration 1.5mm amplitude at frequency of 10 to 55Hz (for 1 min) in each X, Y, Z direction for 2 hours
Shock 500m/s (approx. 50G) in each X, Y, Z direction for 3 times
Ambient illumination Ambient light: max. 100,000lx (received light side illumination)
Ambient temperature -10 to 55, storage: -20 to 60
Ambient humidity 35 to 85%RH, storage: 35 to 85%RH