Contact Now
Description : Accelerometers RoHS
Mfr. Part # : BWC40-12HD
Model Number : BWC40-12HD
Contact Now
Product Overview
The BWC Series Cross-Beam Area Sensor is designed for precise obstacle detection with a minimized blind zone achieved through a 3-point cross-beam netting method. It offers a long sensing distance of 1 to 7 meters and a wide range of model choices, varying in the number of optical axes (4 to 20), pitch of optical axes (40mm or 80mm), and sensing width (120mm to 1,040mm). Key features include built-in interference protection, a self-diagnosis function that monitors front screen contamination and optical axis obstruction, and conspicuous high-luminance indicators for easy status checks. This sensor is suitable for various applications, including obstacle detecting sensors for subway platform screen doors (PSD), and meets KRS Korean Railway Standards for specific models. The robust IP67 protection structure ensures reliability in diverse environments.
Product Attributes
  • Brand: BWC Series
  • Protection Structure: IP67 (IEC standard)
  • Certifications: KRS SG 0068 Approval
  • Material: Case: Aluminum, Sensing part and indicator: Acrylic
  • Cable: 5mm, 4-wire, 300mm, M12 connector
Technical Specifications
Model BWC40-H / HD BWC80-14H / HD
Sensing type Through-beam type
Sensing distance 1.0 to 7.0m
Sensing target Opaque material of min. 50mm Opaque material of min. 90mm
Optical axis pitch 40mm 80mm
Number of optical axes 4/10/12/16/18/20 14
Sensing height 120 to 760mm 1,040mm
Beam pattern 3-point cross-beam netting type
Response time Max. 50ms
Power supply 12-24VDC 10% (ripple P-P: max. 10%)
Current consumption Max. 100mA
Light source Infrared LED (850nm modulated)
Operation mode Light ON / Dark ON Light ON / Dark ON
Control output NPN open collector output Load voltage: max. 30VDC Load current: max. 100mA (self-diagnosis output: max 50mA) Residual voltage: max. 1VDC
Protection circuit Reverse power polarity, output short over current protection circuit
Insulation resistance Over 20M (at 500VDC megger)
Synchronization type Timing method by synchronous cable
Interference protection Interference protection by frequency changing setting
Noise immunity 240V the square wave noise (pulse width: 1) by the noise simulation
Dielectric strength 1,000VAC 50/60Hz for 1 min
Vibration 1.5mm amplitude at frequency of 10 to 55Hz (for 1 min) in each X, Y, Z direction for 2 hours
Shock 500m/s (approx. 50G) in each X, Y, Z direction for 3 times
Environment: Ambient illumination Ambient light: max. 100,000lx (received light side illumination)
Environment: Ambient temperature -10 to 55, storage: -20 to 60
Environment: Ambient humidity 35 to 85%RH, storage: 35 to 85%RH