Contact Now
Description : Accelerometers RoHS
Mfr. Part # : HV202LF-500
Model Number : HV202LF-500
Contact Now
Product Overview
The Wilcoxon HV100LF and HV200LF series are low-frequency accelerometers designed for applications requiring high electrical isolation and improved EMI resistance. These sensors are ideal for power generation, wind turbines, railway systems, and other high-voltage environments. They offer ultra-low-frequency measurements down to 0.1 Hz, rapid shock recovery, and can withstand arcing between the sensor base and internal electronics up to 6,000 volts. Improvements in EFT and ESD resistance enhance survivability during extreme transient events.
Product Attributes
  • Brand: Wilcoxon
  • Company: An Amphenol Company
  • Certifications: Manufactured in an approved ISO 9001 facility
  • Sensing Element Design: PZT, shear
  • Sensor Case Material: Stainless steel
  • Isolation Material: Ceramic
  • Sealing: Hermetic
  • Grounding: Case isolated, internally shielded
Technical Specifications
Specification LF series (100 mV/g) LF-500 series (500 mV/g)
Sensitivity, 5%, 25C 100 mV/g 500 mV/g
Acceleration range, VDC > 22 V 80 g peak 10 g peak
Amplitude nonlinearity 1%
Frequency response: 5% 0.35 - 5,000 Hz 0.25 - 7,000 Hz
10% 0.25 - 7,000 Hz 0.1 - 11,000 Hz
3 dB 0.1 - 11,000 Hz 0.1 - 11,000 Hz
Resonance frequency, nominal 28 kHz
Transverse sensitivity, max 5% of axial
Temperature response: 25C +120C +15%
+120C 10% 10%
Temperature range 50 to +120 C
Power requirement: Voltage source 18 - 30 VDC
Power requirement: Current regulating diode 2 - 10 mA
Dielectric withstand voltage between connector and surface: 6,000 VDC 5,000 VAC 5,000 VAC
1 min. 1 min. 1 min.
Electrical noise, equiv. g: Broadband 2.5 Hz to 25 kHz 400 g rms 250 g rms
Spectral 10 Hz 10 g/Hz 3 g/Hz
Spectral 100 Hz 5 g/Hz 2 g/Hz
Spectral 1,000 Hz 5 g/Hz 2 g/Hz
Output impedance, max 100 300
Impedance, between connector and base: DC >100 G
100 Hz >100 M
1.0 kHz >10 M
10 kHz >1 M
Bias output voltage 13 VDC