| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Description : Angle, Linear Position Measuring RoHS
Mfr. Part # : HRPM-A-350S-RE-E
Model Number : HRPM-A-350S-RE-E
| Specification | Value |
|---|---|
| Electrical Specifications | |
| Supply voltage (5V option) | 5V 10% |
| Supply voltage (High voltage option) | 7V to 32V |
| Supply current (5V option) | 12 mA |
| Supply current (High voltage option) | 14 mA |
| Overvoltage protection | +10V to +36V |
| Reverse voltage protection | -10V to -36V |
| Output standard (CW) | 10% to 90% Vdc |
| Output inverted (CCW) | 90% to 10% Vdc |
| Linearity | 1% |
| Resolution | Up to 12 bit |
| Self-diagnostic features | Yes |
| Mechanical Specifications | |
| Rotational life | Virtually unlimited |
| Mechanical range | 360 (endless rotation) |
| Mating connector | AMP Superseal 282087-1 |
| Air Gap | 3mm 1mm |
| Mounting screw sizes (Sensor to mounting surface) | Non-magnetic, stainless steel M4 X 0.7 screws and 8 mm OD washers |
| Housed magnet to actuator mounting shaft | Non-magnetic, stainless steel M3 X 0.5 plain cup point set screws |
| Environmental Specifications | |
| Operating temperature | -40 to +125C |
| Shock | 50g |
| Vibration | 5-2000 Hz; 20g; Amax 0.75 mm |
| Sealing | IP69K |
| How to Order - Example Structure | |
| HRPM-Series (two piece design / separate magnet) | HRPM-XXX |
| Electrical rotational angle | 050, 060, 070, 090, 120, 180, 270, 350, 360 |
| Voltage supply | 05 (5V 10%), RE (7V-30V) |
| Actuator Series | M (Bare magnet), A (Housed magnet) |
| Pinout | E (European), A (American) |
| Output Function | S = standard (CW), I = inverted (CCW) |
|
|
High reliability Amphenol HRPM-A-350S-RE-E rotary position sensor with flanged mount and configurable angular ranges Images |