| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Description : Angle, Linear Position Measuring RoHS
Mfr. Part # : HRPM-A-060S-05-E
Model Number : HRPM-A-060S-05-E
The Piher HRPM Hall-Effect Rotary Position Sensor offers 360-degree absolute position feedback with an endless mechanical rotational angle and no dead band. It maintains position on power loss and features configurable electrical angles from 50 to 360 degrees. Designed for harsh environments such as transportation, industrial, and marine applications, this cost-effective, non-contacting sensor boasts a compact design with an integrated AMP Superseal connector. Its touchless concept utilizes separate housings for electronics and a magnet mounted on the actuated axis, significantly increasing reliability and lifetime by eliminating wear and tear from radial forces. The sensor is fully sealed, flanged mounted for easy positioning, and offers versatility with configurable angular ranges, options for bare or housed magnets, different pin-outs, and support for low and high-voltage power supplies.
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Type | Hall-Effect Rotary Position Sensor |
| Model Series | HRPM |
| Position Feedback | 360 degree absolute |
| Mechanical Range | 360 (endless rotation) |
| Configurable Electrical Angles | 50 to 360 degrees |
| Supply Voltage | 5V 10% or 7V to 32V |
| Supply Current | 12 mA (5V) / 14 mA (7-32V) |
| Overvoltage Protection | +10V / +36V |
| Reverse Voltage Protection | -10V / -36V |
| Output Standard | Inverted 10% to 90% Vdc (CW) / 90% to 10% Vdc (CCW) |
| Linearity | 1% |
| Resolution | Up to 12 bit |
| Self-diagnostic Features | Yes |
| Mating Connector | AMP Superseal 282087-1 |
| Air Gap | 3mm 1mm |
| Mounting Screw Sizes | Sensor to mounting surface: M4 X 0.7 (non-magnetic, stainless steel) Housed magnet to actuator mounting shaft: M3 X 0.5 (non-magnetic, stainless steel) |
| Operating Temperature | -40 to +125C |
| Shock Rating | 50g |
| Vibration Rating | 5-2000 Hz; 20g; Amax 0,75 mm |
| Sealing | IP69K |
| Output Functions | 360 degrees (standard inverted), Custom on request |
HRPM-Series (two piece design / separate magnet)
Format: HRPM-[Electric Rotational Angle]-[Voltage Supply]-[Actuator Series]-[Pinout]
Electric Rotational Angle Options: 050, 060, 070, 090, 120, 180, 270, 350, 360
Voltage Supply Options: 05 (5V 10%), RE (7V-30V)
Actuator Series Options: M (Bare magnet), A (Housed magnet)
Pinout Options: E (European), A (American)
European Pinout:
PIN 1: Ground
PIN 2: Power Supply
PIN 3: Signal output
American Pinout:
PIN 1: Power supply
PIN 2: Ground
PIN 3: Signal output
CW (Clockwise): Output Level 10% to 90% Vdc
CCW (Counter-Clockwise): Output Level 90% to 10% Vdc
|
|
touchless rotary position sensor Amphenol HRPM-A-060S-05-E featuring 360 degree absolute position feedback Images |