| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Description : Angle, Linear Position Measuring RoHS
Mfr. Part # : HRPM-A-060S-RE-E
Model Number : HRPM-A-060S-RE-E
The HRPM Hall-Effect Rotary Position Sensor from Piher offers 360-degree absolute position feedback with endless mechanical rotational capability and no dead band. It maintains position on power loss and features configurable electrical angles from 50 to 360 degrees. Designed for harsh environments in transportation, industrial, and marine applications, this cost-effective, non-contacting sensor boasts a compact design with an integrated AMP Superseal connector. Its touchless concept, with separate housings for electronics and magnet, ensures significantly increased reliability and lifetime due to the absence of wear and tear from radial forces. The sensor is fully sealed and flanged mounted for easy positioning, offering versatility with configurable angular ranges, options for bare or housed magnets, different pin-outs, and support for low and high-voltage power supplies. Applications include autonomous warehouse robotics, robotics and automation feedback, robot arm positioning, valve monitoring, conveyor operation, steering wheel angle, pedal position, suspension/height detection, fork height and mast tilt, bucket position, hitch position, transmission gear shift, marine steering and shifter sensing, and HVAC systems.
| Specification | Value |
|---|---|
| Supply Voltage | 5V 10% or 7V to 32V |
| Supply Current | 12 mA (5V) or 14 mA (7-32V) |
| Overvoltage Protection | +10V to +36V |
| Reverse Voltage Protection | -10V to -36V |
| Output Standard | Inverted: 10% to 90% Vdc (CW) / 90% to 10% Vdc (CCW) |
| Linearity | 1% (Note: Ferromagnetic materials near the sensor may affect linearity) |
| Resolution | Up to 12 bit |
| Self-diagnostic Features | Yes |
| Rotational Life | Virtually unlimited |
| Mechanical Range | 360 (endless rotation) |
| Mating Connector | AMP Superseal 282087-1 |
| Air Gap | 3mm 1mm |
| Mounting Screw Sizes (Sensor to mounting surface) | Non-magnetic, stainless steel M4 X 0.7 screws and 8 mm OD washers |
| Mounting Screw Sizes (Housed magnet to actuator mounting shaft) | Non-magnetic, stainless steel M3 X 0.5 plain cup point set screws |
| Operating Temperature | -40 to +125C |
| Shock Rating | 50g |
| Vibration Rating | 5-2000 Hz; 20g; Amax 0.75 mm |
| Sealing | IP69K |
| Output Functions | 360 degrees (standard inverted), Custom output functions on request |
| How to Order - Electric Rotational Angle | 050, 060, 070, 090, 120, 180, 270, 350, 360 |
| How to Order - Voltage Supply | 05 (5V 10%), RE (7V-30V) |
| How to Order - Actuator Series | M (Bare magnet), A (Housed magnet) |
| How to Order - Pinout | E (European), A (American) |
| Connection Scheme - Pin 1 | European: Ground, American: Power supply |
| Connection Scheme - Pin 2 | European: Power Supply, American: Ground |
| Connection Scheme - Pin 3 | European: Signal output, American: Signal output |
|
|
rotary position sensor Amphenol HRPM-A-060S-RE-E with touchless design and endless mechanical rotation Images |