Contact Now
  • 1
Description : Angle, Linear Position Measuring RoHS
Mfr. Part # : PSAI-A-100-S-05
Model Number : PSAI-A-100-S-05
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Piher Sensing Systems
  • Technology: Inductive Arc Position Sensor
  • Operation: Touchless
  • Sealing: IP67, IP69K
  • Certifications: EAR99 Classified commodities
Technical Specifications
Specification Details
Product Series PSAI
Environmental Specifications
Operating and Storage Temperature -40 to +125C
Shock 50g
Vibration 5-2000 Hz; 20g; Amax 0.75 mm
Sealing IP67, IP69K
Mechanical Specifications
Life Virtually unlimited
Air Gap 2mm 1mm
Electrical Specifications
Linearity 1% absolute (0.5% upon request)
Angular Range 150 degrees, 100 degrees, 45 degrees (Other electrical rotational angles on request)
Start-up Time <10ms
Resolution Analog, PWM, SENT, CAN: Up to 10 bit (Analog, PWM, SENT), Up to 12 bit (CAN)
Max. Output Rate (updates per second) Analog: 10000, PWM: 2000, SENT: 1235, CAN: 1235
Supply Voltage 5V 10%, 7V to 32V
Typical Current Consumption (Simple / Redundant / CAN) 12 mA / 24 mA / 68mA (5V supply); 14 mA / 28 mA / 72mA (7V-32V supply)
Voltage Protection 10V, 36V
Self-Diagnostic Features Yes
Recommended Target Material Aluminum
Default PWM Frequency 200 Hz (Others on request)