Durable multiturn rotary position sensor Amphenol PSCM-A-32S-05 with absolute Hall-effect technology
Contact Now
Voltage - Supply : 4.5V~5.5V
Description : Angle, Linear Position Measuring RoHS
Mfr. Part # : PSCM-A-32S-05
Model Number : PSCM-A-32S-05
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Piher
  • Technology: Hall-effect
  • Operation: Non-contacting
  • Product Type: Multiturn Rotary Position Sensor
  • Key Feature: Keeps last position on power loss
  • Durability: Up to 50 million cycles
  • Environmental Resistance: Dust, moisture, vibration, extreme temperatures
Technical Specifications
Specification Details
Product Name PSCM Absolute Hall-Effect Multiturn Sensor
Electrical Angular Range Configurable from 720 to 11,520 (2 to 32 turns)
Linearity 1% (up to 0.1% upon request)
Output Protocols Analog (ratiometric)
Switch Output Upon request
Resolution Up to 12 bit
Supply Voltage 5V 10%
Supply Current (Single version) Typ. 32.7 mA
Supply Current (Redundant version) Typ. 41.2 mA
Rotational Life Up to 50,000,000 cycles
Mechanical Range 360 (endless rotation)
Shaft Diameter 6mm
Operating/Storage Temperature -40C to +85C (Higher upon request)
Shock Resistance 50g
Vibration Resistance 10-2000 Hz; 10g; Amax 0.75 mm
Dimensions (Approx.) Height: 28.0 mm, Diameter: 32.0 mm