High speed multi pixel optical distance sensor Broadcom AFBR S50MV85I with integrated infrared laser
Contact Now
Linear Range : -
Current - Supply : 33mA
Interface : -
Voltage - Supply : 4.5V~5.5V
Description : Angle, Linear Position Measuring RoHS
Mfr. Part # : AFBR-S50MV85I
Model Number : AFBR-S50MV85I
Contact Now
Product Overview
The Broadcom AFBR-S50MV85I is a multi-pixel optical distance and motion measurement sensor module utilizing the Time-of-Flight (ToF) principle. Designed for high speed and accuracy at medium ranges, it offers a compact size and very low power consumption. Its ambient light suppression allows for outdoor use in sunlight, and it accurately measures various surface types including white, black, colored, metallic, and retroreflective. The module features an integrated infrared laser light source, internal clock, and requires a single 5.0V power supply. Data is transmitted via a digital Serial Peripheral Interface (SPI) with standard 3.3V CMOS levels. System health is monitored using a reference pixel and integrated voltage/temperature sensors. Frame rates up to 3 kHz are supported, with a 2f mode enabling an unambiguous range of up to 100m at frame rates up to 100 Hz.
Product Attributes
  • Brand: Broadcom
  • Certifications: Laser Class 1 eye safe ready
Technical Specifications
FeatureSpecification
Supply Voltage5V
Current Consumption (Typical)33 mA
Laser Wavelength850 nm
Optical Peak Output Power (Typical)40 mW
Optical Average Output Power (Typical)< 0.6 mW
Receiver Pixels32
Field of View per Pixel1.55 1.55
Transmitter Beam13.0 6.0
Distance RangeUp to 3m and beyond (up to 10m+ with higher reflectivity, >10m in 2f mode)
Operating Temperature (Ambient)20C to 70C
SPI Interface SpeedUp to 25 MHz
Dimensions (L W H, without pins)12.4 mm 7.6 mm 7.9 mm
Measurement RatesUp to 3 kHz
Ambient Light OperationUp to 200 klx
Accuracy Error (Typical)< 1.5%