| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Description : Angle, Linear Position Measuring RoHS
Mfr. Part # : WI-27-202
Model Number : WI-27-202
The WI27 displacement sensor from (BOCHEN) is designed for precise measurement applications. It offers a wide nominal resistance range and independent linear accuracy, making it suitable for various industrial environments.
| Specification | Value |
|---|---|
| Nominal Resistance Range | 100500K |
| Resistance Tolerance | 10% |
| Independent Linear Accuracy | 2% |
| Rated Power | 2W |
| Residual Resistance (Terminals 1-2/2-3) | <10 |
| Maximum Operating Voltage | AC 500V (gradually decreasing to AC 250V for Type B linear resistance distribution) |
| Withstand Voltage | 1000V/2000V AC (1 minute) |
| Temperature Coefficient | 100ppm |
| Full Rotation Angle | 360 |
| Effective Electrical Stroke | 3003 |
| Wobble Torque | 500gf.cm~200gf.cm (at rotation speed 60/1 sec) |
| Resistance Element Rotation Life | 100,000 cycles |
| Operating Temperature | -40~+125 |
| Storage Temperature | -30~+70 |
| Standard Packaging | 10 pcs/box |
| Point | Terminal 1-2 Output Voltage (%) | Terminal 1-3 Input Voltage (%) | Terminal 1-2 Output Voltage (%) | Terminal 1-3 Input Voltage (%) |
|---|---|---|---|---|
| A | 180 | 10-30% | ||
| B | 150 | 40-60% | ||
| C | *180 | 10-30% | ||
| D | 150 | 2-15% | ||
| W | 905 | 5-15% | 150 | 40-60% |
| 2105 | 85-95% |
Note: The '*' symbol indicates measurement from the 3rd terminal.
|
|
Precision displacement sensor BOCHEN WI-27-202 with wide nominal resistance range and IP67 certification Images |