Broadcom AEDR 9830A 102 three channel reflective encoder designed for commercial automotive and industrial environments
Contact Now
Current - Supply : 30mA
Voltage - Supply : 2.97V~3.63V;4.5V~5.5V
Description : SMD-24P Angle, Linear Position Measuring RoHS
Mfr. Part # : AEDR-9830A-102
Model Number : AEDR-9830A-102
Package : SMD-24P
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Broadcom
  • Product Name: AEDR-9830A
  • Product Type: Three-Channel Reflective Incremental Encoder
  • Certifications: AEC-Q100 Grade 1 (Automotive)
Technical Specifications
FeatureAnalog Output OptionDigital Output OptionGeneral Specifications
InterpolationExternal interpolatorsBuilt-in for 1x, 2x, 4x, 8x, 16x
Encoding Resolution318 LPI (lines per in.) or 12.52 LPmm (lines per mm)
PackageSurface mount leadless4.0 mm (L) 4.0 mm (W) 1.05 mm (H)
Operating Temperature40C to 125C40C to 125C
Supply Voltage3.3V and 5.0V3.3V and 5.0V
LED Current RegulationBuilt-inBuilt-in
Maximum Output Frequency200 kHz (Analog)200 kHz (1x), 400 kHz (2x), 800 kHz (4x), 1.6 MHz (8x), 2 MHz (16x)
2410311037_Broadcom-AEDR-9830A-102_C38386200.pdf
Quality Broadcom AEDR 9830A 102 three channel reflective encoder designed for commercial automotive and industrial environments for sale
Broadcom AEDR 9830A 102 three channel reflective encoder designed for commercial automotive and industrial environments Images