| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Description : Angle, Linear Position Measuring RoHS
Mfr. Part # : WI-27-502
Model Number : WI-27-502
The WI27 displacement sensor from (BOCHEN) offers precise electrical characteristics including a nominal resistance range of 100500K with a 10% tolerance and 2% independent linearity. It features a rated power of 2W and a high dielectric strength of 1000V/2000V AC (1 minute). With an IP67 protection rating and a temperature coefficient of 100ppm, this sensor is designed for reliable operation in demanding environments.
| Specification | Value |
|---|---|
| Nominal Resistance Range | 100500K |
| Resistance Tolerance | 10% |
| Independent Linearity | 2% |
| Rated Power | 2W |
| Residual Resistance (Terminals 1-2/2-3) | <10 |
| Maximum Operating Voltage | Linear resistance distribution type B: AC 500V gradually decreasing to AC 250V |
| Withstand Voltage | 1000V/2000V AC (1 minute) |
| Protection Class | IP67 |
| Temperature Coefficient | 100ppm |
| Total Rotation Angle | 360 |
| Effective Electrical Stroke | 3003 |
| Wiper Torque | 500gf.cm~200gf.cm (Rotation speed 60/1 sec) |
| Resistance Element Rotation Life | 100,000 cycles |
| Operating Temperature | -40~+125 |
| Storage Temperature | -30~+70 |
| Standard Packaging | 10 pcs/box |
| Point | Terminal 1-2 Output Voltage (%) | Terminal 1-3 Input Voltage (%) | Terminal 1-2 Output Voltage (%) | Terminal 1-3 Input Voltage (%) |
|---|---|---|---|---|
| A | 180 | 10-30% | ||
| B | 150 | 40-60% | ||
| C | *180 | 10-30% | ||
| D | 150 | 2-15% | ||
| W | 905 | 5-15% | 150 | 40-60% |
| 2105 | 85-95% |
Note: '*' indicates measurement from terminal 3.
|
|
High precision BOCHEN WI-27-502 sensor with linear resistance distribution and rated power of 2 watts Images |