Contact Now
Voltage - Supply : 4.5V~5.5V
Description : Angle, Linear Position Measuring RoHS
Mfr. Part # : 68PARS-020C
Model Number : 68PARS-020C
Contact Now
Hall Effect SERIES 68P Long Life Potentiometer Substitute
Product Attributes
  • Brand: Grayhill, Inc.
  • Origin: USA
  • Certifications: ROHS Compliant, IP67 (Seal)
Technical Specifications
ParameterValue
Electrical RatingsOperating Voltage: 4.5V - 5.5V (VDD)
Absolute Maximum Voltage on Pin 6 (VDD): -18V to +27V
Supply Current (Redundant): 22mA (typ), 40mA (max)
Supply Current (Single): 11mA (typ), 20mA (max)
Output Current: 2.5mA max
Recommended Load: 2K-5.6K Ohms Pull-Down Resistor
Power-Up Time: 20ms
Physical & Mechanical RatingsMechanical Life: 7,000,000 cycles
Average Rotational Torque: 1.5 in-oz maximum
Maximum Rotational Speed: 100 rpm
Mounting Torque: 15 in-lbs. maximum
Shaft Pushout/Pullout Force: 45 lbs. minimum
Terminal Strength: 15 lbs. minimum
Solderability: 95% free of pin holes & voids (MIL-STD-202, Method 208)
Environmental RatingsOperating Temperature: -40C to 85C
Storage Temperature: -55C to 85C
Humidity: 96 hours @ 90-95% humidity @ 40C
Mechanical Vibration: 15g, 10 to 2000 Hz for 12 hours
Mechanical Shock: 100g for 6 ms (various wave forms)
Thermal Shock: 25 cycles from -55C to 100C
Materials and FinishesBushing: Zinc
Shaft: Stainless Steel
Hex Nut: Nickel plated brass
Lockwasher: Spring steel, zinc plate with clear trivalent chromate finish
Cable: Copper stranded with topcoat in PVC, 28 AWG (cable version only)
Header Pins: Tin-plated phosphor bronze
EMC RatingsRadiated Immunity: Meets ANSI/ASAE EP455 5.16
Conducted Immunity: Meets IEC 61000-4-6, Level 3
Radiated Emissions: Meets ISO 14982 limits
Conducted Emissions: Meets CISPR 25, Class 3
Electrostatic Discharge: Meets ANSI/ASAE EP455 5.12, Level 1
Power Frequency Magnetic Field: Meets IEC 61000-4-8, 100 V/m
Termination OptionsS = .050 Center cable with .100 stripped end
C = .050 Center ribbon cable with connector
P = .050 Header
Cable Length Options020 = 2
030 = 3
040 = 4
Sensor Type OptionsR = Redundant
S = Single
Style OptionsA = 5.0V