| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Voltage - Supply : 4.5V~5.5V
Description : Angle, Linear Position Measuring RoHS
Mfr. Part # : PSCI-3PP-05
Model Number : PSCI-3PP-05
The PSCI Inductive eMotor Rotor Position Sensor provides accurate feedback on the angular position, direction, and speed of the rotor shaft, essential for optimizing motor inverter control and maximizing electric engine efficiency. Designed for high-speed applications, this sensor can be mounted on the same shaft as the electric machine rotor. It is immune to electromagnetic stray fields and offers precise rotor position measurement within a compact, lightweight, and fully sealed package. This sensor is a cost-effective alternative to conventional resolvers and is suitable for harsh environments, being fully sealed and robust to shock and vibration.
| Specification | Details |
|---|---|
| Maximum Electrical Speed | Up to 600,000 (el) rpm |
| Supply Voltage | 5V 10% |
| Supply Current | Max 15mA |
| Voltage Protection | 18 V |
| Accuracy | 1el |
| Signal Output (Single-Ended) | Demodulated sine/cosine (1.0V to 4.0V) |
| Signal Output (Differential) | Demodulated sine/cosine (-3V to +3V) |
| Resolution | Infinite |
| Propagation Delay | <4.2 sec |
| Weight | Light-weight |
| Rotational Life | Unlimited |
| Maximum Mounting Torque | 2.2 Nm |
| Maximum Mechanical Speed (3-pole pair) | 200,000 rpm |
| Maximum Mechanical Speed (4-pole pair) | 150,000 rpm |
| Maximum Mechanical Speed (6-pole pair) | 100,000 rpm |
| Operating Temperature | -40 to +150C (coil temperature can be > 150C) |
| Dimensions (Overall) | 54 mm (Height) x 37.4 mm (Width) |
| Air Gap | 8 mm |
| Target Diameter | 23.4 mm |
| Models Available |
|
| Connection Scheme (Color) |
|
|
|
Robust rotor shaft position sensor Amphenol PSCI-3PP-05 designed for high speed and harsh environment Images |