Contact Now
  • 1
Linear Range : 0mm~2mm
Voltage - Supply : 4.5V~5.5V
Description : 0mm~2mm Angle, Linear Position Measuring RoHS
Mfr. Part # : PS2P-ARC-CE-M009-A-45S-05
Model Number : PS2P-ARC-CE-M009-A-45S-05
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Piher Sensing Systems
  • Series: PS2P
  • Model: PS2P-ARC
  • Certifications: IP67, IP69K
  • Origin: Spain (Implied by contact information)
Technical Specifications
Specification Details
Environmental Specifications
Operating and storage temperature -40 to +125C (Other specifications available)
Shock 50g
Vibration 10-2000 Hz; 10g; Amax 0.75 mm
Sealing IP67, IP69K
Mechanical Specifications
Life Virtually unlimited
Air gap 2mm 1mm
Magnet radius 23mm (Model M009), 31mm (Model M008)
Electrical Specifications
Linearity 1% absolute (0.5% upon request)
Angular range 110 degrees, 90 degrees, 45 degrees (Other electrical rotational angles on request)
Resolution Up to 12 bit
Supply voltage Analog and PWM: 5V 10%
CAN: 7V to 15V (25V on request)
Supply current Single version: Typ 8.5 mA
Redundant version: Typ 17 mA
CAN version: Typ 47 mA
Voltage protection 10V