| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Description : Angle, Linear Position Measuring RoHS
Mfr. Part # : HRPS-F-360S-05-E
Model Number : HRPS-F-360S-05-E
The Piher HRPS Hall-Effect Rotary Position Sensor offers 360-degree absolute position feedback with contactless operation and endless mechanical rotational angle. It provides position memory on power loss and configurable electrical angles from 50 to 360 degrees. Designed for harsh environments, this sensor features a durable and robust design with a long operational life of up to 50 million cycles. Its fully sealed and flanged-mounted construction ensures easy positioning and versatility, with options for different pin-outs and voltage supplies. The HRPS is ideal for applications in transportation, industrial automation, marine steering, and HVAC systems.
| Specification | Details |
|---|---|
| Supply Voltage | 5V 10% or 7V to 32V |
| Supply Current | 12 mA (5V), 14 mA (7V-30V) |
| Overvoltage Protection | +10V (+36V) |
| Reverse Voltage Protection | -10V (-36V) |
| Output Standard | Inverted: 10% to 90% Vdc (CW), 90% to 10% Vdc (CCW) |
| Linearity | 1% ( 0.5 upon request) |
| Resolution | Up to 12 bit |
| Self-diagnostic Features | Yes |
| Rotational Life | Up to 50 Million cycles |
| Mechanical Range | 360 (endless rotation) |
| Mating Connector | AMP Superseal 282087-1 |
| Mounting Screw Sizes (Sensor to surface) | Non-magnetic, stainless steel M5 screws and 10 mm OD washers |
| Mounting Screw Sizes (Lever to surface) | Non-magnetic stainless steel M6 screws |
| Operating Temperature | -40C to +125C |
| Shock Rating | 50g |
| Vibration Rating | 5-2000 Hz; 20g; Amax 0.75 mm |
| Electrical Rotational Angle Options | 050, 060, 070, 090, 120, 180, 270, 360 degrees |
| Output Function Options | S = Standard (CW), I = Inverted (CCW) |
| Voltage Supply Options | 05 = 5V 10%, RE = 7V-30V |
| Pinout Options | E = European, A = American |
|
|
Durable Hall Effect Rotary Position Sensor Amphenol HRPS-F-360S-05-E with Endless Mechanical Rotation Images |