Digital temperature sensor MICROCHIP AT30TS74-UFM10-T-072 with programmable alarms and I2C interface
Contact Now
Temperature Range : -55℃~+125℃
Interface : I2C;SMBus
Temperature Resolution : 12bit
Voltage - Supply : 1.7V~5.5V
Description : -55℃~+125℃ 1.7V~5.5V WLCSP-4 Analog and Digital Output RoHS
Mfr. Part # : AT30TS74-UFM10-T-072
Model Number : AT30TS74-UFM10-T-072
Package : WLCSP-4
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Atmel
  • Origin: Advance Information
  • Certifications: Industry Standard Green (Pb/Halide-free/RoHS Compliant)
Technical Specifications
FeatureSpecification
Supply Voltage1.7V to 5.5V
Temperature Range-55C to +125C
Accuracy (Typical)1.0C (-20C to +100C)
1.0C (-10C to +100C) (WLCSP Only)
2.0C (-40C to +125C)
Resolution9 to 12 bits (0.5C to 0.0625C)
Interface2-Wire I2C and SMBus Compatible
Clock Frequency3.4MHz Maximum (I2C High-Speed Mode)
Active Current85A (Typical)
Shutdown Current1A (Typical)
Package Options8-lead SOIC (150mil)
8-lead MSOP (3.0 x 3.0mm)
8-pad Ultra Thin DFN (UDFN 2.0 x 3.0 x 0.6mm)