Contact Now
Temperature Range : -40℃~+125℃
Interface : I2C;SMBus
Voltage - Supply : 2.7V~5.5V
Description : -40℃~+125℃ 2.7V~5.5V TO-220-5 Analog and Digital Output RoHS
Mfr. Part # : TC74A3-3.3VAT
Model Number : TC74A3-3.3VAT
Package : TO-220-5
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Microchip Technology Inc.
  • Origin: Not specified
  • Material: Not specified
  • Color: Not specified
  • Certifications: Not specified
Technical Specifications
ParameterSymbolMinTypMaxUnitsConditions
Absolute Maximum Ratings
Supply Voltage (VDD)+6V
Voltage On Any Pin(GND 0.3V)(VDD + 0.3V)V
Current On Any Pin50mA
Operating Temperature (TA)-40+125C
Storage Temperature (TSTG)-65+150C
Junction Temperature (TJ)+150C
DC Characteristics
Power-on Reset ThresholdVPOR1.22.2VVDD Falling Edge or Rising Edge
Supply VoltageVDD2.75.5VNote 5
Operating CurrentIDD200350AVDD = 5.5V, Note 1
Standby Supply CurrentIDD-STANDBY5.010AVDD = 3.3V, Serial Port Inactive, Note 4
Temperature AccuracyTERR2.0C+25C <TA < +85C
Temperature AccuracyTERR3.0C0C < TA < +125C
Conversion RateCR48SPSNote 2
Logic Input HighVIH0.8 x VDDV
Logic Input LowVIL0.2 x VDDV
SDA Output LowVOL0.4VIOL = 3 mA
SDA Output LowVOL0.6VIOL = 6 mA, Note 3
Input CapacitanceCIN5.0pFSDA, SCLK
I/O LeakageILEAK-1.00.11.0A
Serial Port AC Timing (CLOAD = 80 pF)
SMBus/I2C Clock FrequencyfSMB10100kHz
Low Clock PeriodtLOW4.7sec
High Clock PeriodtHIGH4.0sec
SMBus/I2C Rise TimetR1000nsec10% to 90%
SMBus/I2C Fall TimetF300nsec90% to 10%
START Condition Setup TimetSU(START)4.0sec90% SCLK to 10% SDA