Contact Now
Voltage - Supply : 2.7V~5.5V
Description : 2.7V~5.5V TO-220-5 Analog and Digital Output RoHS
Mfr. Part # : TC74A5-3.3VAT
Model Number : TC74A5-3.3VAT
Package : TO-220-5
Absolute Maximum Ratings
Supply VoltageVDD+6V
Voltage On Any Pin(GND 0.3V)(VDD + 0.3V)V
Current On Any Pin50mA
Operating TemperatureTA-40+125C
Storage TemperatureTSTG-65+150C
Supply VoltageVDD2.75.5VNote 5
Operating CurrentIDD200350AVDD = 5.5V, Note 1
Standby Supply CurrentIDD-STANDBY5.010AVDD = 3.3V, Serial Port Inactive, Note 4
Temperature AccuracyTERR-2.0+2.0C+25C <TA < +85C
Temperature AccuracyTERR-3.0+3.0C0C < TA < +125C
Logic Input LowVIL0.2 x VDDV
SDA Output LowVOL0.4VIOL = 3 mA
SDA Output LowVOL0.6VIOL = 6 mA, Note 3
Input CapacitanceCIN5.0pFSDA, SCLK
I/O LeakageILEAK-1.00.11.0A
AC Timing
SMBus/I2C Clock FrequencyfSMB10100kHz
Low Clock PeriodtLOW4.7sec
High Clock PeriodtHIGH4.0sec
SMBus/I2C Rise TimetR1000nsec10% to 90%
SMBus/I2C Fall TimetF300nsec90% to 10%
START Condition Setup TimetSU(START)4.0sec90% SCLK to 10% SDA