Contact Now
  • 1
Temperature Range : -55℃~+125℃
standby current : 200nA
Interface : Single-bus
Temperature Conversion Time : 15ms
Voltage - Supply : 1.8V~5.5V
Temperature Resolution : 14bit
Description : -55℃~+125℃ Single-bus 1.8V~5.5V MSOP-8 Analog and Digital Output RoHS
Mfr. Part # : DS18B20U-15(MY)
Model Number : DS18B20U-15(MY)
Package : MSOP-8
Contact Now
MYDS18B20 Digital Temperature Sensor Series
Product Attributes
  • Brand: Mysentech
  • Origin: China (Implied by company website and language)
Technical Specifications
Feature Specification
Temperature Accuracy 0.5C (-10C to +85C)
Typical 1.5C (other temperature ranges)
Temperature Range -55C to +125C
Low Power Consumption Typical standby current: 0.2A @ 5V
Average current: 5A @ 1Hz
Operating Voltage Range 1.8V to 5.5V
Temperature Resolution 12-bit ADC (0.0625C resolution)
Configurable to 14-bit ADC (0.0125C resolution)
Temperature Conversion Time Configurable: 500ms / 15ms
E2PROM Space 80-bit for user information
Unique ID 64-bit ID sequence number per chip
Alarm Function User-settable alarm values
Interface Standard single-bus interface
Supported Nodes Up to 100 nodes in series
Maximum Cable Length 500 meters
Available Packages TO-92 (18B20), TO-92S (18B20S), SOP8 (18B20Z), MSOP8 (18B20U)
Pin Configuration (TO-92/TO-92S/SOP8/MSOP8) 1: GND / 2: DQ / 3: VDD (TO-92/TO-92S)
5: GND / 4: DQ / 1: VDD (SOP8)
4: GND / 1: DQ / 8: VDD (MSOP8)
Absolute Maximum Ratings Voltage: -0.5V to +6.0V
Operating Temp: -55C to +125C
Storage Temp: -55C to +125C
DC Electrical Characteristics (VDD=1.8V to 5.5V) Supply Voltage (VDD): 1.8V to 5.5V
Standby Current (IDDS): 0.2A typical
Peak Temp Measurement Current (IDD): 350A typical @ 5V