Contact Now
Temperature Range : -55℃~+125℃
standby current : 200nA
Interface : Single-bus
Voltage - Supply : 1.8V~5.5V
Description : Temperature Sensor -55℃~+125℃ SOP-8
Mfr. Part # : DS18B20Z(MY)
Model Number : DS18B20Z(MY)
Package : SOP-8
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Mysentech
  • Origin: China (Implied by website domain and language)
  • Communication Protocol: Single-Bus
  • Technology: CMOS Mixed-Signal
Technical Specifications
Feature Specification Details
Measurement Accuracy 0.5C -10C to +85C
Typical Accuracy (Other Ranges) 1.5C
Temperature Range -55C to +125C
Low Power Consumption 0.2A (Standby @ 5V) 5A (Average @ 1Hz)
Operating Voltage Range 1.8V to 5.5V